July 2012 Test Results, Sunday July 15, 2012
Started II
Judges Harry Williams & Kody Bull
Dogs Entered 8
Dogs Qualified 4
QUALIFYING DOGS
3. Springvale’s Trail Blazing Bully “Pisten”
NSDTR Red & White Male 12-18-2010
Handler: Rebecca Pauli
Owner: Matthew & Rebecca Pauli Breeder: Sue Dorscheid
Sire: Vermillion’s Twist’n Torque
Dam: Springvale’s Boomerang Betty 4. Wakemup Live Wire in the Wind “Risky”
Golden Retriever gld Female 01-17-2010
Handler: Bonnie Mclean
Owner: Bonnie Mclean Breeder: Beth Ericson
Sire: OTCH Mach 9 Copper Tops Live Wire
Dam: Wakemup Runs with Scissors 7. Chienak’s Bisous “Bisous”
Labrador Retriever Choc Female 04-25-2011
Handler: Christy or Adam Blaum
Owner: Christy and Adam Blaum Breeder: Roy Redifer
Sire: Doc Holilday’s HE Storm
Dam: Gator Points No Big Teal MH 8. Sadie May Holiday’s Point “Sadie”
Labrador Retriever Choc Female 04-25-2011
Handler: Chuck Blaney
Owner: Chuck Blaney Breeder: Roy Redifer
Sire: Doc Holilday’s HE Storm
Dam: Gator Points No Big Teal MH Sunday July 15, 2012 HUNTER II Judges Harry Williams and Kody Bull Dogs Entered 3 Dogs Qualified 3 QUALIFYING DOGS 1. Nitro Price “Nitro”
Labrador Retriever Choc Male 09-11-2009
Handler: Lori Price
Owner: Lori & Travis Price Breeder: Trinity Labrador Retrievers
Sire: HRCH Trinity’s Riptide Ryder
Dam: Trinity’s Heaven Bound 2. Cedarbrooks Sureshot Haileys Comet “Hailey”
Labrador Retriever Blk Female 01-10-2010
Handler: John Abbott
Owner: John Abbott Breeder: Douglas Dodge
Sire: Cedarbrook Sureshot Atlas SH
Dam: OGE Black Chrome MH 3. Jr’s Gunny Dog “Ermey”
Labrador Retriever Ylw Male 08-19-2009
Handler: Jesse Runnalls
Owner: Jesse Runnalls Breeder: NA
Sire: Stan’s Memory Lake Mac of Alaska
Dam: Jacobs Mountain Judy Sunday July 15, 2012 Intermediate II Judges Kent Bull and Julie Hermans Dogs Entered 5 Dogs Qualified 1 QUALIFIED DOGS 1. Big Bend Cooper “Cooper”
Golden Retriever Gld Male 10-21-2006
Handler: Patrick McKay
Owner: Patrick McKay Breeder: Cynthia & Rick Pyle
Sire: Tangelo’s Rugtime Cowboy Joe MH
Dam: Sophalene’s Teeka Girl Sunday July 15, 2012 Senior II Judges Kent Bull and Julie Hermans Dogs Entered 8 Dogs Qualified 4 QUALIFIED-DOGS 1. Chugach’s Katmai Tazlina SH “Tazzy”
CSPKB Retriever Female 01-11-2006
Handler: Michael Vogel
Owner: Michael Vogel Breeder: Michael Vogel
Sire: Tutka’s Tundra Decked Terror MH
Dam: CH Katmai Chugach Splendor MH 3. GalloGold Yukon Jake “Jake”
Golden Retriever Gldn Male 10-7-2008
Handler: Robert Jenkins
Breeder: Cindy Vinzant
Owner: Robert Jenkins & Ada Ensley Sire: Rockerin Red River Ruckus
Dam: GalloGold Singular Sensation JH 7. Millie Triple “D” Wetlander MH “Millie”
Labrador Retriever Blk Female 12-01-2008
Handler: Patrick Clark
Owner: Patrick Clark Breeder: Jim Portch
Sire: Shoemaker’s Radiator MH
Dam: Northwinds Sassy Little Girl 8. WRSusitna Riverbottom Nightmare “Sasha”
Labrador Retriever Blk Female 11-8-2008
Handler: Stephan Kester
Breeder: Woody Thurman
Owner: Sondra Leclair Sire: Russian River Rendezvous MH
Dam: EZ’S Dream Chaser MH
NSDTR Red & White Male 12-18-2010
Handler: Rebecca Pauli
Owner: Matthew & Rebecca Pauli Breeder: Sue Dorscheid
Sire: Vermillion’s Twist’n Torque
Dam: Springvale’s Boomerang Betty 4. Wakemup Live Wire in the Wind “Risky”
Golden Retriever gld Female 01-17-2010
Handler: Bonnie Mclean
Owner: Bonnie Mclean Breeder: Beth Ericson
Sire: OTCH Mach 9 Copper Tops Live Wire
Dam: Wakemup Runs with Scissors 7. Chienak’s Bisous “Bisous”
Labrador Retriever Choc Female 04-25-2011
Handler: Christy or Adam Blaum
Owner: Christy and Adam Blaum Breeder: Roy Redifer
Sire: Doc Holilday’s HE Storm
Dam: Gator Points No Big Teal MH 8. Sadie May Holiday’s Point “Sadie”
Labrador Retriever Choc Female 04-25-2011
Handler: Chuck Blaney
Owner: Chuck Blaney Breeder: Roy Redifer
Sire: Doc Holilday’s HE Storm
Dam: Gator Points No Big Teal MH Sunday July 15, 2012 HUNTER II Judges Harry Williams and Kody Bull Dogs Entered 3 Dogs Qualified 3 QUALIFYING DOGS 1. Nitro Price “Nitro”
Labrador Retriever Choc Male 09-11-2009
Handler: Lori Price
Owner: Lori & Travis Price Breeder: Trinity Labrador Retrievers
Sire: HRCH Trinity’s Riptide Ryder
Dam: Trinity’s Heaven Bound 2. Cedarbrooks Sureshot Haileys Comet “Hailey”
Labrador Retriever Blk Female 01-10-2010
Handler: John Abbott
Owner: John Abbott Breeder: Douglas Dodge
Sire: Cedarbrook Sureshot Atlas SH
Dam: OGE Black Chrome MH 3. Jr’s Gunny Dog “Ermey”
Labrador Retriever Ylw Male 08-19-2009
Handler: Jesse Runnalls
Owner: Jesse Runnalls Breeder: NA
Sire: Stan’s Memory Lake Mac of Alaska
Dam: Jacobs Mountain Judy Sunday July 15, 2012 Intermediate II Judges Kent Bull and Julie Hermans Dogs Entered 5 Dogs Qualified 1 QUALIFIED DOGS 1. Big Bend Cooper “Cooper”
Golden Retriever Gld Male 10-21-2006
Handler: Patrick McKay
Owner: Patrick McKay Breeder: Cynthia & Rick Pyle
Sire: Tangelo’s Rugtime Cowboy Joe MH
Dam: Sophalene’s Teeka Girl Sunday July 15, 2012 Senior II Judges Kent Bull and Julie Hermans Dogs Entered 8 Dogs Qualified 4 QUALIFIED-DOGS 1. Chugach’s Katmai Tazlina SH “Tazzy”
CSPKB Retriever Female 01-11-2006
Handler: Michael Vogel
Owner: Michael Vogel Breeder: Michael Vogel
Sire: Tutka’s Tundra Decked Terror MH
Dam: CH Katmai Chugach Splendor MH 3. GalloGold Yukon Jake “Jake”
Golden Retriever Gldn Male 10-7-2008
Handler: Robert Jenkins
Breeder: Cindy Vinzant
Owner: Robert Jenkins & Ada Ensley Sire: Rockerin Red River Ruckus
Dam: GalloGold Singular Sensation JH 7. Millie Triple “D” Wetlander MH “Millie”
Labrador Retriever Blk Female 12-01-2008
Handler: Patrick Clark
Owner: Patrick Clark Breeder: Jim Portch
Sire: Shoemaker’s Radiator MH
Dam: Northwinds Sassy Little Girl 8. WRSusitna Riverbottom Nightmare “Sasha”
Labrador Retriever Blk Female 11-8-2008
Handler: Stephan Kester
Breeder: Woody Thurman
Owner: Sondra Leclair Sire: Russian River Rendezvous MH
Dam: EZ’S Dream Chaser MH