2012 July Test Results, Saturday July 14, 2012

July 2012 Test Results, Saturday July 14, 2012

Saturday July 14, 2012 *ALASKA REGIONAL*
Started 1
Judges Gino Delfrate & Marcus Isbill
Dogs Entered  11
Dogs Qualified  5

QUALIFYING DOGS

1. Wakemup Live Wire in the Wind    “Risky”  
Golden Retriever Gold  Female 01-17-2010   
Handler:  Bonnie Mclean 
Owner:  Bonnie Mclean 
Breeder:  Beth Ericson 
Sire:  OTCH Mach 9 Copper Tops Live Wire 
 Dam:  Wakemup Runs with Scissors
 
3. Reyven Spirit South To Alaska  “Reyven”
Labrador Retriever      Black  Female 8-21-2011 
Handler:  Karen Rey 
Owner:  Karen Rey
Breeder:  Jason Dilges 
Sire:  Not Provided 
Dam:  Not Provided
 
7. Springvale’s Trail Blazing Bully  “Pisten”
NSDTR  Red & White  Male   12-18-2010 
Handler:  Rebecca Pauli 
Owner:  Matthew & Rebecca Pauli
Breeder:  Sue Dorscheid 
Sire:  Vermillion’s Twist’n Torque 
Dam:  Springvale’s Boomerang Betty      
 
9. Chienak’s Bisous “Bisous”
Labrador Retriever      Choc  Female        04-25-2011 
Handler:  Christy or Adam Blaum 
Owner:  Christy and Adam Blaum
Breeder:  Roy Redifer 
Sire:  Doc Holilday’s HE Storm 
 Dam:  Gator Points No Big Teal MH
 
10. Sadie May Holiday’s Point  “Sadie”
Labrador Retriever      Choc  Female        04-25-2011 
Handler:  Chuck Blaney 
Owner:  Chuck Blaney
Breeder:  Roy Redifer 
Sire:  Doc Holilday’s HE Storm 
Dam:  Gator Points No Big Teal MH 
 
 Saturday July 14, 2012
HUNTER I
Judges Gino Delfrate & Marcus Isbill
Dogs Entered  4
Dogs Qualified  3
QUALIFYING DOGS
 
1 Cropper’s Fireweed Benelli     “Benelli”
Labrador Retriever      Ylw     Female        10-04-2009 
Handler:  Johsua Cropper 
Owner:  Joshua Cropper
Breeder:  Jim Helm 
Sire: Helm’s Signature Point Doctor PT 
Dam: Helm’s Signature Starr
 
3. Cedarbrooks Sureshot Haileys Comet “Hailey” 
Labrador Retriever      Blk     Female        01-10-2010  
Handler:  John Abbott 
Owner:  John Abbott
Breeder:  Douglas Dodge 
Sire:  Cedarbrook Sureshot Atlas SH 
Dam:  OGE Black Chrome MH
 
4.  Nitro Price  “Nitro”
Labrador Retriever      Choc  Male   09-11-2009 
 Handler:  Lori Price 
Owner:  Lori & Travis Price
Breeder:  Trinity Labrador Retrievers 
Sire: HRCH Trinity’s Riptide Ryder 
Dam: Trinity’s Heaven Bound
 
Saturday July 14, 2012
Intermediate I
Judges Harry Williams & Brad Hanson
Dogs Entered  10
Dogs Qualified  7
QUALIFYING DOGS
 
1.  Truline Rio Arctic Creek Flyer    “Lindy”
Golden Retriever        Gld    Male   05-22-2008 
Handler:  Donna Pederson 
Owner:  Donna and David Pederson
Breeder:  C. Hay & B. Loree 
Sire:  Amigold Frequent Flier                        
Dam:  One Ash Truline Hey Hey Jenny
   
4.TUNDRA’S SPECTACLED EIDER  “SPEC” 
Chesapeake Bay retriever  Dead Grass, Male, 06-10-06 
Handler: James V Sheridan
Owner: James V Sheridan
Breeder: Becky J & Paul Padgett
Sire: MHR Tutka’s Tundra Decked Terror MH
Dam: Cassipoea Blue
 
6. Waylons’ Little Girl  “Black Betty”  
Labrador Retriever      Blk     Female        03-03-2010  
Handler:  Mike Hemmer 
Owner:  Michael W. Hemmer
Breeder:  Jeff Bye 
Sire:  Finger Lakes Ramblin Man 
Dam:  Midnight Ria De Negro
 
7.  Spooner Kasilof’s Tailspinner    “Spooner” 
Labrador Retriever      Blk     Female        10-15-2007  
Handler:  Gus Lamoureux 
Owner:  Gus Lamoureux
Breeder:  Dee & Dallas Allenbrand 
Sire:  Bullseye Red Dots Tail Spinner 
Dam:  Lady Kasilof of Avion
 
8.SeviesMountain Cowboy  “Tanner”   
Golden Retriever        gld     Male   04-17-2009   
Handler:  Doug McBride 
Owner:  Doung McBride
Breeder:  Nancy & D. Craig Whitmore 
Sire:  Tangelo’s Rugtime Cowboy Joe MH 
Dam:  Baytimber’s Gold Charm Seven
 
9.  “Guage”   
Golden Retriever        gld     Male   07-18-2009   
Handler:  Michael E Torborg 
Owner:  Michael E Torborg
 Breeder: Joe Gardner
 
10.  Millie Triple “D” Wetlander MH         “Millie” 
Labrador Retriever      Blk     Female        12-01-2008 
Handler:  Patrick Clark 
Owner:  Patrick Clark
Breeder:  Jim Portch 
Sire:  Shoemaker’s Radiator MH 
Dam:  Northwinds Sassy Little Girl
 
Saturday July 14, 2012
Senior I
Judges Harry Williams & Brad Hanson
Dogs Entered  7
 Dogs Qualified  4
QUALIFYING DOGS
 
4. MHR UH RIVERADDS WHITIE TWO TOES  “ZINK” 
Labrador Retriever   BLK  Male 08-08-2008 
Handler: Kody Bull
Owner:  Kody Bull
Breeder:  Kody Bull
Sire: MHR Abe’s Lewis River Pick
Dam: GMHR Kali’s Addagirl
*Alaska Regional Qualified Dog*
 
5. Chugach’s Katmai Tazlina SH    “Tazzy” 
CSPKB Retriever                   Female        01-11-2006 
Handler:  Michael Vogel 
Owner:  Michael Vogel
Breeder:  Michael Vogel 
Sire:  Tutka’s Tundra Decked Terror MH 
Dam:  CH Katmai Chugach Splendor MH
 
6. MHR WR HR SR Finger Lakes Ramblin Man SR “Waylon”                  
Labrador Retriever      Blk     Male   07-02-2007  
Handler:  Matt Arndt 
Owner:  Matt Arndt    
Breeder:  Dan Glucky 
Sire:  Round Lakes Show Me The Way, SH 
Dam:  Queen Allie of Arctic JH
*Alaska Regional Qualified Dog*
 
7.   Abe’s Lewis River Rocket  “Rocky” 
Labrador Retriever   BLK  Male 08-08-2008 
Handler: Mike Moody
Owner:  Mike Moody
Breeder:  Kody Bull
Sire: MHR Abe’s Lewis River Pick
Dam: GMHR Kali’s Addagirl
 
July 2012 Test Results, Saturday July 14, 2012
Saturday July 14, 2012 *ALASKA REGIONAL*
Started 1
Judges Gino Delfrate & Marcus Isbill
Dogs Entered  11
Dogs Qualified  5
QUALIFYING DOGS
 
1. Wakemup Live Wire in the Wind  “Risky”   
Golden Retriever Gold          Female 01-17-2010   
Handler:  Bonnie Mclean 
Owner:  Bonnie Mclean
Breeder:  Beth Ericson 
Sire:  OTCH Mach 9 Copper Tops Live Wire 
Dam:  Wakemup Runs with Scissors
 
3. Reyven Spirit South To Alaska  “Reyven”
Labrador Retriever      Black  Female 8-21-2011 
Handler:  Karen Rey 
Owner:  Karen Rey
Breeder:  Jason Dilges 
 
7. Springvale’s Trail Blazing Bully  “Pisten”
NSDTR  Red & White  Male   12-18-2010 
Handler:  Rebecca Pauli 
Owner:  Matthew & Rebecca Pauli
Breeder:  Sue Dorscheid 
Sire:  Vermillion’s Twist’n Torque 
Dam:  Springvale’s Boomerang Betty      
 
9. Chienak’s Bisous “Bisous”
Labrador Retriever      Choc  Female        04-25-2011 
Handler:  Christy or Adam Blaum 
Owner:  Christy and Adam Blaum
Breeder:  Roy Redifer 
Sire:  Doc Holilday’s HE Storm 
Dam:  Gator Points No Big Teal MH
 
10. Sadie May Holiday’s Point  “Sadie”
Labrador Retriever      Choc  Female        04-25-2011 
Handler:  Chuck Blaney 
Owner:  Chuck Blaney
Breeder:  Roy Redifer 
Sire:  Doc Holilday’s HE Storm 
Dam:  Gator Points No Big Teal MH
 
 
 Saturday July 14, 2012
HUNTER I
Judges Gino Delfrate & Marcus Isbill
Dogs Entered  4
Dogs Qualified  3
QUALIFYING DOGS
 
1 Cropper’s Fireweed Benelli     “Benelli”
Labrador Retriever      Ylw     Female        10-04-2009 
Handler:  Johsua Cropper 
Owner:  Joshua Cropper
Breeder:  Jim Helm 
Sire: Helm’s Signature Point Doctor PT 
Dam: Helm’s Signature Starr
 
3. Cedarbrooks Sureshot Haileys Comet “Hailey” 
Labrador Retriever      Blk     Female        01-10-2010  
Handler:  John Abbott 
Owner:  John Abbott
Breeder:  Douglas Dodge 
Sire:  Cedarbrook Sureshot Atlas SH 
Dam:  OGE Black Chrome MH
 
4.  Nitro Price            “Nitro”
Labrador Retriever      Choc  Male   09-11-2009 
Handler:  Lori Price 
Owner:  Lori & Travis Price
Breeder:  Trinity Labrador Retrievers 
Sire: HRCH Trinity’s Riptide Ryder 
Dam: Trinity’s Heaven Bound
 
Saturday July 14, 2012
Intermediate I
Judges Harry Williams & Brad Hanson
Dogs Entered  10
Dogs Qualified  7
QUALIFYING DOGS
 
1.  Truline Rio Arctic Creek Flyer    “Lindy”
Golden Retriever        Gld    Male   05-22-2008 
Handler:  Donna Pederson 
Owner:  Donna and David Pederson
Breeder:  C. Hay & B. Loree 
Sire:Amigold Frequent Flier                        
Dam:  One Ash Truline Hey Hey Jenny
   
 
4.TUNDRA’S SPECTACLED EIDER  “SPEC” 
Chesapeake Bay retriever  Dead Grass, Male, 06-10-06 
Handler: James V Sheridan
Owner: James V Sheridan
Breeder: Becky J & Paul Padgett
Sire: MHR Tutka’s Tundra Decked Terror MH
Dam: Cassipoea Blue
 
6. Waylons’ Little Girl  “Black Betty”  
Labrador Retriever      Blk     Female        03-03-2010  
Handler:  Mike Hemmer 
Owner:  Michael W. Hemmer
Breeder:  Jeff Bye 
Sire:  Finger Lakes Ramblin Man 
Dam:  Midnight Ria De Negro
 
7.  Spooner Kasilof’s Tailspinner    “Spooner” 
Labrador Retriever      Blk     Female        10-15-2007  
Handler:  Gus Lamoureux 
Owner:  Gus Lamoureux
Breeder:  Dee & Dallas Allenbrand 
Sire:  Bullseye Red Dots Tail Spinner 
Dam:  Lady Kasilof of Avion
 
8.SeviesMountain Cowboy  “Tanner”   
Golden Retriever        gld     Male   04-17-2009   
Handler:  Doug McBride 
Owner:  Doung McBride
Breeder:  Nancy & D. Craig Whitmore 
Sire:  Tangelo’s Rugtime Cowboy Joe MH 
Dam:  Baytimber’s Gold Charm Seven
 
9.  “Guage”    Non NAHRA Member
Golden Retriever        gld     Male   07-18-2009   
 Handler:  Michael E Torborg 
Owner:  Michael E Torborg
Breeder: Joe Gardner
 
10.  Millie Triple “D” Wetlander MH         “Millie” 
Labrador Retriever      Blk     Female        12-01-2008 
Handler:  Patrick Clark 
Owner:  Patrick Clark
Breeder:  Jim Portch 
Sire:  Shoemaker’s Radiator MH 
Dam:  Northwinds Sassy Little Girl
 
Saturday July 14, 2012
Senior I
Judges Harry Williams & Brad Hanson
Dogs Entered  7
 Dogs Qualified  4
QUALIFYING DOGS
 
4. MHR UH RIVERADDS WHITIE TWO TOES  “ZINK” 
Labrador Retriever   BLK  Male 08-08-2008 
Handler: Kody Bull
Owner:  Kody Bull
Breeder:  Kody Bull
Sire: MHR Abe’s Lewis River Pick
Dam: GMHR Kali’s Addagirl
*Alaska Regional Qualified Dog*
 
5. Chugach’s Katmai Tazlina SH    “Tazzy” 
CSPKB Retriever                   Female        01-11-2006 
Handler:  Michael Vogel 
Owner:  Michael Vogel
Breeder:  Michael Vogel 
Sire:  Tutka’s Tundra Decked Terror MH 
Dam:  CH Katmai Chugach Splendor MH
 
6. MHR WR HR SR Finger Lakes Ramblin Man SR “Waylon”                  
Labrador Retriever      Blk     Male   07-02-2007  
Handler:  Matt Arndt 
Owner:  Matt Arndt    
Breeder:  Dan Glucky 
Sire:  Round Lakes Show Me The Way, SH 
Dam:  Queen Allie of Arctic JH
*Alaska Regional Qualified Dog*
 
7.   Abe’s Lewis River Rocket  “Rocky” 
Labrador Retriever   BLK  Male 08-08-2008 
Handler: Mike Moody
Owner:  Mike Moody
Breeder:  Kody Bull
Sire: MHR Abe’s Lewis River Pick
Dam: GMHR Kali’s Addagirl
 

Comments are closed.